Archives For Food

By Kelsey on March 28, 2014 5

photo 3 (1)

Exploring a new city is so much fun! Eric and I loved our weekend stay in Omaha a couple weeks ago for the FamilyLife Weekend to Remember conference (read Eric’s recap here). We had never been to Omaha besides flying out of there a couple times. When we visit a new city, we love to tentatively plan our meals before we go, and this time got a lot of great recommendations on our Facebook page, so thanks!

So here we go…the best food in Omaha according to two people who have only been there once for a very short weekend!

Continue Reading…

By Kelsey on January 31, 2014 24

photo

I bought my first jar of coconut oil a couple months ago and now I’m obsessed. I really think it is a miracle product. I’ve already given eight jars away as gifts, I love it so much. There are so many uses and it’s so good for you!

Continue Reading…

By Kelsey on October 2, 2013 10

photo 1

September was an experiment in eating out a little less than we did in August. This doesn’t include our trip to Minneapolis or meals out when someone else paid. Let’s see how we did!

  • Sept. 2: Hy-Vee Chinese Express – $14.00 (had a coupon; lots of leftovers)
  • Sept. 7: Panera – $28.35
  • Sept. 8: Buffalo Wild Wings – $36.00
  • Sept. 9: Chipotle – $18.07 (wasn’t planned but we both had a stressful day)
  • Sept. 11: Dominos – $11.64
  • Sept. 12: Los Tres Amigos – $22.00
  • Sept. 14: Sam & Louie’s Pizza – $11.00 (had a coupon)
  • Sept. 15: Smashburger – $23.90
  • Sept. 17: Panera – $10.51 (had a gift card + MyPanera rewards)
  • Sept. 18: Godfather’s Pizza – $14.29 (had a coupon)
  • Sept. 19: Monterrey – $8.97 (my Lunch Bunch at work)
  • Sept. 22: Hy-Vee – $9.89
  • Sept. 23: Jimmy John’s – $10.00 (Eric lunch)
  • Sept. 23: Chipotle – $18.07
  • Sept. 24: Applebee’s – $40.00 (we got dessert)
  • Sept. 25: Gusto Pizza – $22.79 (new place by our house; we rode bikes)
  • Sept. 26: Noodles & Co. – $19.30
  • Sept. 27: Applebee’s – $20.00 (celebrating my birthday with my coworkers)
  • Sept. 27: Wendy’s – $6.?? (quick meal on our way to family photos)
  • Sept. 28: Des Moines Farmers’ Market – $7.00
  • Sept. 30: The Cheesecake Factory – $4.00

Total: $355.78
(Last month’s total: $363.82)

Continue Reading…

By Eric on September 16, 2013 24

photo 2

There is something both scary and refreshing about accountability, no? Two weeks ago we shared three very personal posts about our budget, including where we ate out and how much we spent, our entire budget, and why we don’t use credit cards. While we typically don’t have any fear of sharing the truth, it’s sometimes easier to hold back on some of the raw details.

Some things seem too personal on the surface. But really, as we try to help others understand the power behind budgeting, the raw details might be just the thing someone needs to understand how to apply budgeting to their life. Not to mention the wise council this community provides in the comments.

So, we’re trying harder not to take for granted the details that have either held us back or brought us success over the past few years when it comes to budgeting.

There was so much great discussion in the comments of those posts linked above, it was confirmation for us that it’s the type of conversation this community wants to read and talk about.

Now that we’re halfway through September, I thought I would shift the conversation to give a look ahead at what we’re working on this month. Hopefully it will provide some context for when we post how we did at the end of the month.

Continue Reading…

By Kelsey on September 3, 2013 49

Screen shot 2013-08-21 at 2.24.37 PM

We ate out 24 times in August 2013. Because we group our Restaurant and Grocery money into one Food category, we thought it would be a good idea to see how much we’re spending at restaurants each month and if we think it’s worth it once we see it all laid out. (This doesn’t include our trip to TxSC ’13, meals out when someone else paid or the Iowa State Fair. Other than that, it includes all food and treats we didn’t buy at the grocery store or directly from our favorite farmers.)

Continue Reading…